Nem a technológia, hanem a politika irányítja a történelmet. A technikai fejlődés önmagában nem eredményez jólétet, csak ha az intézményeink segítségével gondoskodunk róla, hogy az újítások az emberi boldogulást szolgálják – figyelmeztet Amerika két népszerű közgazdásza.
Daron Acemoglu és Simon Johnson a világ legjobb egyetemeként rangsorolt Massachusetts Institute of Technology (MIT) professzorai. Új, ambiciózus, közel hatszáz oldalas könyvükben arra vállalkoznak, hogy elhelyezzék napjaink politikai és technológiai jelenségeit az utóbbi ezer esztendő eseményláncolatában. Szerintük ugyanis a társadalmi feszültségek vagy éppen a mesterséges intelligencia felemelkedése csak szélesebb történelmi kontextusban érthető meg. „Azok, akik nem emlékeznek a múlt hibáira, arra vannak kárhoztatva, hogy megismételjék őket” – idézik a szerzők George Santayana amerikai filozófus 1905-ben papírra vetett intelmeit.
A kulturális és innovációs miniszter szerint miközben Brüsszel az egyetemeinket azzal támadja, hogy nem elég autonómok, saját hatalmának kiterjesztésére törekszik. Interjúnk.
Varga Zs. András az InfoRádió műsorában hangsúlyozta: ha a bíróságok vitás felekké válnak, ha nyilvános politikai vitákban kell megvédeniük saját döntéseiket, akkor ebben előbb-utóbb veszíteni fognak – utánuk pedig a társadalom is.
Én nem a Tiszával vagy Magyar Péterrel vitatkozom, hanem a gazdáival Brüsszelben – mondja Orbán Viktor. A miniszterelnök értékelte a választás előtti politikai helyzetet, de az új harcmodorról, a magyar futball esélyeiről és személyes pályájáról is szót ejtett. Exkluzív interjú.
Lula visszatérése ígéretes volt, de a régi baloldali recept már nem működik. Infláció, befektetői bizalomvesztés, társadalmi elidegenedés és korrupciós botrányok nehezítik a belföldi támogatottsága megtartását. Bár a gazdaság nő, a brazilok egyre inkább elégedetlenek.